متخصص ارتودنسی

بانک متخصص های ارتودنسی و تجهیزات داندانپزشکی

متخصص ارتودنسی

بانک متخصص های ارتودنسی و تجهیزات داندانپزشکی

  • ۰
  • ۰

پلاک دندانی یک پوشش نازک و چسبناک است که به دندان ها می چسبد. همچنین حاوی هزاران باکتری است. اگر این پلاک ها با مسواک زدن مکرر و نخ دندان تمیز نشوند، باکتری های موجود در پلاک باعث پوسیدگی دندان و عوارض لثه می شوند.

پلاک دندان چگونه دندان ها را از بین می برد؟

 


پلاک دندانی یک پوشش نازک و چسبناک است که به دندان ها می چسبد. همچنین حاوی هزاران باکتری است. اگر این پلاک ها با مسواک زدن مکرر و نخ دندان تمیز نشوند، باکتری های موجود در پلاک باعث پوسیدگی دندان و عوارض لثه می شوند.

عوارض پلاک دندانی چیست؟

 


پس از خوردن غذا، باکتری ها شروع به اسید سازی می کنند. این اسید با حملات پی در پی به دندان باعث از بین رفتن مینای آن می شود که در نهایت باعث پوسیدگی و پوسیدگی دندان می شود. علاوه بر این موارد، این عارضه در دراز مدت باعث حرکت و از بین رفتن لثه می شود. همچنین باعث ایجاد یا پیشرفت التهاب لثه می شود. این وضعیت می تواند استخوان دندان را از بین ببرد و باعث پریودنتیت و لق شدن دندان و عوارض بعدی آن شود.

پلاک دندانی چیست؟

 


پلاک دندانی یکی از ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی دندان های متحرک است. این پلاک دندانی از یک بدنه پلاستیکی ضخیم ساخته شده از سیم هایی به اندازه دندان تشکیل شده است. پلاک برای تثبیت دندان استفاده می شود. اگر پلاک بر روی سقف دهان قرار می گیرد، برای مرتب کردن دندان های فک بالا است. اما اگر بین دندان های پایین و زبان قرار گیرد، برای ایجاد نظم در دندان های پایین است.

پلاک دندان در ارتودنسی چیست؟

 


پلاک دندان در ارتودنسی به عنوان محافظ خوبی بعد از ارتودنسی استفاده می شود. این نوع پلاک دندانی یک وسیله دندانی است که با پلاک یا باکتری روی دندان متفاوت است. میزان این ابزار با توجه به نوع استفاده در دندان های مختلف می تواند متفاوت باشد. پلاک دندان در ارتودنسی به عنوان محافظ در طول درمان استفاده می شود. مدت زمان استفاده از این ابزار به شرایط و وضعیت دندان ها و نوع عمل ارتودنسی بستگی دارد.

از بین بردن پلاک دندان در خانه

 


روش های از بین بردن پلاک دندان در منزل می تواند در از بین بردن پلاک روی دندان موثر باشد. اما از بین بردن پلاک دندان کمی دشوارتر است و راه حل های ارائه شده ممکن است چندان موثر نباشند. اما به طور کلی داروهای مختلفی وجود دارند که به کند کردن رشد باکتری های پلاک کمک می کنند. آنها همچنین دندان های شما را برای مدت طولانی تری سالم نگه می دارند. برای از بین بردن پلاک می توانید از روش های خانگی از جمله جوش شیرین، آلوئه ورا، دهان شویه و ... استفاده کنید که این روش ها ساینده تری نسبت به خمیر دندان هستند، بنابراین باید در استفاده از آنها بسیار دقت کرد.

از بین بردن پلاک دندان با جوش شیرین

 


یکی از روش های خانگی برای از بین بردن پلاک دندان استفاده از جوش شیرین است. این ماده یک ساینده ملایم و ملایم است که می تواند پلاک را از بین ببرد و از سایش مینای دندان جلوگیری کند. حتی می تواند به عنوان یک لایه بردار مناسب برای از بین بردن لکه های روی دندان عمل کند. این ماده کاربردی به عنوان یک عامل بازی عمل می کند. همچنین می تواند PH بزاق شما را غیرفعال کند و از رشد باکتری های تشکیل دهنده پلاک جلوگیری کند. چندین مطالعه استفاده از خمیردندان حاوی جوش شیرین را برای از بین بردن پلاک و سلامت دهان در مقایسه با خمیردندان بدون جوش شیرین پیشنهاد کرده اند.

هفته ای یک بار دندان های خود را با کمی جوش شیرین مسواک بزنید. اما فراموش نکنید که پس از استفاده از آن، دهان و دندان خود را به طور کامل بشویید. این ماده همیشه یک ماده تقریبا تند است که نباید زیاد و یا طولانی مدت از آن استفاده کرد. زیرا امکان ساییدگی مینای دندان در زمان استفاده وجود دارد.

دهانشویه برای از بین بردن پلاک

 


یکی از روش های خانگی برای از بین بردن پلاک و جرم دندان استفاده از دهانشویه است. هم این محصول و هم پراکسید هیدروژن برای از بین بردن میکروب ها مناسب هستند. این محلول به حذف و از بین بردن پلاک دندان کمک می کند.

برای تهیه این روش خانگی بهتر است 1 قاشق غذاخوری دهان شویه را با 3 قاشق غذاخوری محلول پراکسید هیدروژن مخلوط کنید. این مخلوط آماده شده را به مدت 1-2 دقیقه غرغره کنید. پس از آن باید مقداری آب معمولی را غرغره کنید. برای از بین بردن پلاک روی دندان باید هفته ای دو بار این کار را انجام دهید.

درمان پلاک دندان

 


تنها درمان مناسب در بیشتر موارد تجمع پلاک یا جرم دندان دبریدمان است. این فرآیند تمیز کردن دندان های شما توسط دندانپزشک متخصص است. بسته به میزان آسیب، متخصص شما به احتمال زیاد از روش های درمانی زیر برای تمیز کردن عمیق دندان های شما استفاده می کند:

• جرم گیری و جرم گیری دندان

 


یکی از روش های درمان پلاک دندان استفاده از جرم گیری و جرم گیری است. متخصص با استفاده از ابزار و تجهیزات طراحی شده مخصوص، پلاک روی دندان را از مینای دندان و حتی قسمت بالایی و پایینی لثه پاک می کند.

تسطیح سطح ریشه

 


به منظور جلوگیری از تجمع جرم بیشتر و پوسیدگی دندان، متخصص ترکیبات اسیدی پوسیده ایجاد شده توسط باکتری های دهان را حذف می کند. این فرآیند حتی سطح دندان های در معرض دید شما را صاف می کند.

• پولیش دندان

 


یکی دیگر از روش های درمان پلاک دندان پولیش است. این روش برای تمیز کردن پلاک روی دندان است. این روش یک روش طبیعی دندانپزشکی است که شامل پولیش لکه‌های غیرعمیق و رسوب پلاک روی مینای دندان برای از بین بردن آن است. این کار معمولاً بدون درد بوده و ارزش زیبایی و سلامتی دارد. زیرا دندان های شما را سفید، براق و صاف می کند. همچنین از ناراحتی های دهان و دندان جلوگیری می کند.


برداشتن پلاک دندانی ارتودنسی

 


برداشتن توده دندان ارتودنسی در دوره مراجعه به متخصص در طول درمان ارتودنسی می باشد. متخصص معمولاً پس از مشاهده وضعیت دندان های مراجعه کننده و به منظور جلوگیری از آسیب دیدن پلاک و پلاک دندانی به ساختار دندان و لثه، جرم گیری را در حین ارتودنسی تجویز می کند. به طور کلی، حذف جرم ارتودنسی یک مجموعه اساسی از حذف جرم دندان است.

تمیز و سالم نگه داشتن دندان ها در حین ارتودنسی با جرم گیری در ارتودنسی امکان پذیر خواهد بود. سلامت دندان ها و لثه ها تاثیر بسزایی در سطح کیفی و نتیجه نهایی ارتودنسی دارد. در این حالت، جرمگیری را در حین ارتودنسی به این منظور انجام دهید که روند درمان دندان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

تفاوت جرم و پلاک دندانی

 


تفاوت پلاک و تارتار چیست؟ زمانی که غذا می خورید، مقداری از کربوهیدرات ها و قندهای آن در دهان و بین دندان ها باقی می ماند. باکتری های موجود در دهان از این ذرات تغذیه می کنند. در اثر تلاش بیش از حد باکتری ها اسید ایجاد می شود که باعث از بین رفتن مینای دندان و در نتیجه پوسیدگی دندان می شود. ممکن است نتوانید پلاک را با چشم خود ببینید زیرا همیشه سفید یا شفاف است. اما شما می توانید آن را با لمس، بوی بد و غیره احساس کنید.

درمان سریع ورم صورت ناشی از دندان درد را بخوانید
هنگامی که حداقل دو بار در روز دندان های خود را با روش های صحیح مسواک بزنید، پلاک روی دندان ها از بین می رود. با این حال، اگر به طور مداوم از مسواک استفاده نکنید یا از نخ دندان استفاده نکنید، به مرور زمان پلاک روی سطح دندان سفت و کیستیک می شود. همانطور که می دانید بزاق حاوی مواد معدنی است، کلسیم و مواد معدنی بر روی دندان ها رسوب کرده و مواد سفت و چسبنده ایجاد می کنند. با تهیه مکان مناسب باعث می شوند تجمع پلاک بیش از پیش افزایش یابد. این قسمت سخت که با مسواک تمیز نمی شود پلاک دندان نامیده می شود. به این ترتیب برای پرکردن این مواد باید با دندانپزشک مشورت کرد و دندان ها را جرم گیری کرد.

زمانی که پلاک به جرم تبدیل می شود، رنگ دندان ها همیشه تغییر می کند و این تغییر رنگ به راحتی قابل مشاهده است. در این صورت امکان مشاهده لکه های زرد یا قهوه ای روی دندان وجود دارد. پلاک دندانی نه تنها باعث پوسیدگی دندان می شود، بلکه اگر در اطراف لثه قرار بگیرد باعث التهاب و عفونت لثه نیز می شود.


پلاک دندان در کودکان چیست؟

 


پلاک دندانی کودکان یکی از شایع ترین علل پوسیدگی دندان و مشکلات لثه است. این پلاک ها به شکل لایه های نازک و معمولاً بی رنگ باکتری هستند که به قسمت غیرعمیق دندان می چسبند. حتی با شستن دندان ها با آب هم از بین نمی روند. تجمع پلاک های دندانی در اطراف لثه باعث گسترش ناراحتی خفیف لثه به نام ژنژیویت در بیشتر کودکان می شود. پلاک و پلاک دندانی در ایجاد پوسیدگی دندان در کودکان بی تاثیر نیستند. بیشتر کودکان شکلات و شیرینی را دوست دارند. با خوردن این مواد، باکتری ها این ذرات را تجزیه کرده و باعث تشکیل اسید می شوند. پس از آن این مواد اسیدی پلاک های قسمت پایینی مینای دندان را حل کرده و باعث پوسیدگی دندان ها می شوند.

پلاک دندان چگونه دندان ها را از بین می برد؟

 


پلاک دندانی در اثر تجمع باکتری در دهان ایجاد می شود. بزاق دهان به طور طبیعی حاوی مواد معدنی است. رسوب این مواد در قسمت بیرونی دندان و افزودن باکتری و باقیمانده مواد غذایی به این رسوب تولید شده روی دندان باعث تشکیل پلاک می شود. این حالت در ابتدا با مسواک و نخ دندان برطرف می شود اما به مرور زمان سفت شده و به تدریج باعث از بین رفتن دندان ها می شود.

  • ۰۲/۰۱/۱۴
  • وحید احمدی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی