متخصص ارتودنسی

بانک متخصص های ارتودنسی و تجهیزات داندانپزشکی

متخصص ارتودنسی

بانک متخصص های ارتودنسی و تجهیزات داندانپزشکی

  • ۰
  • ۰

به ابزارهایی که دندان ها را صاف می کنند، دستگاه های ارتودنسی می گویند. برخی از این وسایل در ابتدای درمان توسط متخصص ارتودنسی به دندان ها متصل می شوند و تا زمانی که دندان ها ثابت شوند به دندان ها چسبیده می مانند. اینها دستگاه های ثابت هستند و به درمان با کمک آنها ارتودنسی ثابت می گویند. برخی از دستگاه های دیگر توسط خود بیمار متصل می شوند و هر زمان که بخواهد می تواند دستگاه ها را خارج و تعویض کند. این دستگاه ها متحرک هستند و به درمان با آنها ارتودنسی متحرک می گویند. آنچه در این مقاله می خوانید توضیحی در مورد این روش درمانی و هزینه آن است.


ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی مناسب است؟ کاربرد آن چیست؟
دستگاه های متحرک برای اصلاح طیف وسیعی از مشکلات و ناهنجاری های دندانی جزئی تا متوسط ​​استفاده می شود. اما اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟ برای پاسخ باید بگوییم که اگر مشکل و ناهنجاری فک و دندان پیچیده، شدید و جدی باشد، نمی توانیم از این نوع دستگاه ها برای اصلاح و درمان استفاده کنیم.

اینفوگرافیک متحرک ارتودنسی (تعریف این روش ارتودنسی)
زیرا ماهیت دستگاه های تلفن همراه به گونه ای است که فقط برای حل مشکلات جزئی تا متوسط ​​ارتودنسی استفاده می شود. مشکلات جدی تری مانند انواع مال اکلوژن یا ناهماهنگی فک معمولا با ارتودنسی ثابت یا حتی ترکیبی از جراحی فک و ارتودنسی ثابت حل می شود.


آشنایی با انواع ارتودنسی متحرک
وسایل و ابزارهایی که ما آنها را موبایل می نامیم کم نیستند. ما تعداد زیادی از این دستگاه ها را داریم که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. بگذارید آنها را در 3 دسته زیر قرار دهیم تا درک بهتر و صحیح تری داشته باشیم:

1. ارتودنسی متحرک برای جلوگیری از مشکلات بعدی
اینها وسایلی هستند که در سنین بسیار پایین مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، اگر کودک شما عادت به مکیدن شست دارد، می‌توانیم از یک دستگاه عادت شکن استفاده کنیم که یک دستگاه موبایل کوچک است که به ترک عادت مکیدن انگشت کمک می‌کند.

یا اگر فرزند شما به دلیل مسائل ژنتیکی فک کوچکی دارد، با کمک گشادکننده کام یا کام، به رشد فک او کمک می شود.

عکس گسترش دهنده کام
2. ارتودنسی متحرک برای درمان بدشکلی موجود
زمانی که دندان های شما نامرتب است، اما نامرتبی آن شدید نیست، می توانید از یک سری ابزار متحرک برای اصلاح نامرتبی استفاده کنید. این ممکن است حدود 1 تا 1.5 سال طول بکشد تا دندان های شما درست شود. نمونه ای از این ابزارها صفحه ارتودنسی متحرک است که به آن تراز کننده شفاف یا حتی ارتودنسی نامرئی نیز می گویند.

عکس ارتودنسی متحرک نامرئی با تراز واضح
عکس متحرک ارتودنسی نامرئی که روی دندان ها قرار می گیرد
این روش درمانی اغلب ارتودنسی نامرئی نامیده می شود. اگر می خواهید در مورد ارتودنسی نامرئی بیشتر بدانید، توصیه می کنیم حتما به صفحه توضیحات این روش صاف کردن دندان در لینک زیر مراجعه کنید.


3. ارتودنسی متحرک برای بعد از صاف کردن دندان
در نهایت آخرین دسته ابزارهای متحرکی هستند که بعد از تراز شدن دندان ها استفاده می شوند. به آن نگهدارنده می گویند و استفاده از آن برای جلوگیری یا جلوگیری از به هم ریختن دوباره دندان هایی است که به تازگی صاف شده اند.

ریتینرها می توانند ثابت یا متحرک باشند و منظور ما ریتینرهای متحرکی است که توسط بیمار قرار می گیرد یا خارج می شود.

عکس متحرک ارتودنسی به عنوان نگهدارنده
با این تفاسیر و با توجه به مطالبی که تاکنون خواندید، می توان در وهله اول از ارتودنسی نامرئی برای جلوگیری از بروز ناهنجاری ها یا ناهنجاری های دندانی در آینده استفاده کرد. در مرحله بعد در صورت وجود ناهماهنگی می توان ناهماهنگی را اصلاح کرد و در نهایت حتی پس از تراز شدن دندان ها دستگاه های متحرکی وجود دارد که دندان ها را تا انتها مرتب و صاف نگه می دارد.

کمی در مورد اینویزیلاین یا پلاک های شفاف ارتودنسی
اینویزیلاین جدیدترین دستگاه ارتودنسی متحرک است که می تواند تعداد زیادی از مشکلات دندان از جمله فاصله بین دندان ها، دندان های کج یا روی هم، دندان های عقب یا جلو و برخی مشکلات دیگر که چندان شدید نیستند را حل کند. آهسته. تدریجی

به استفاده از این دستگاه ها ارتودنسی نامرئی نیز می گویند. بر خلاف ارتودنسی ثابت که ما فقط از تعدادی دستگاه ثابت مانند بریس های ارتودنسی ثابت برای اصلاح وضعیت دندان ها تا پایان دوره درمان استفاده می کنیم، اگر بخواهیم دندان های مشکل دار شما را با کمک این نوع ارتودنسی متحرک اصلاح کنیم. ، باید از تعدادی Invisalign استفاده کنیم. انجام دادن.

یک مثال ساده
به عنوان مثال، اگر برخی از دندان های شما کج است یا بین آنها فاصله وجود دارد، بسته به میزان کجی یا فاصله بین آنها، از 10 تا 15 دستگاه اینویزیلاین یا پلاک های شفاف و متحرک استفاده می کنیم. مشکل را حل کند ما از مشکل شما استفاده می کنیم. هر اینویزیلاین باید حدود دو هفته استفاده شود تا دندان های شما صاف شود یا فاصله آن تا چند میلی متر کاهش یابد.

عکس صفحه ارتودنسی متحرک شفاف
ارتودنسی متحرک نامرئی در دست مشتری
بعد از اینکه دندان هایتان کمی صاف شد، نوبت به اینویزیلاین بعدی می رسد که دندان های شما را طبق طرح خودش چند میلی متر حرکت دهد. به همین ترتیب باید از تمام اینویزیلاین ها استفاده کنید تا در نهایت دندان هایتان صاف شود.

نگهدارنده یا نگهدارنده
پس از اتمام برنامه درمان ارتودنسی، همچنان باید از تعدادی دستگاه دیگر استفاده کنید که ما آنها را ریتینر می نامیم. ریتینرها از مهم ترین انواع پلاک های متحرک ارتودنسی هستند. استفاده از این دستگاه های تلفن همراه بسیار مهم است. زیرا پس از اتمام برنامه درمانی دندان های شما را صاف نگه می دارند. و از حرکت مجدد آنها جلوگیری می کند.

بدون نگهدارنده، دندان های شما ممکن است کج شوند. آنها دندان های صاف شده را در جای خود نگه می دارند. در حالی که لثه و استخوان اطراف خود را به موقعیت جدید خود تنظیم می کند و می تواند برداشته یا ثابت شود.

سایر دستگاه های ارتودنسی متحرک عبارتند از:

صرفه جویی در فضا
منبسط کننده های کامی یا گسترش دهنده های کامی
هدگیر ارتودنسی
هاولی کیپر


ارتودنسی متحرک بهتر است یا ارتودنسی ثابت؟
پاسخ به این سوال مستقیماً به بیمار، مشکل او و شدت مشکل او بستگی دارد. همانطور که گفتیم ارتودنسی ثابت می تواند مشکلات متوسط ​​تا شدید و جدی را حل کند، اما ارتودنسی متحرک تنها می تواند مشکلات جزئی تا متوسط ​​را حل کند. بنابراین، بسته به مشکل شما، یک متخصص ارتودنسی خوب می تواند بهترین نوع درمان را برای شما تعیین کند.

عکس ارتودنسی ثابت فلزی
اما همیشه تضاد یا تفاوتی بین این دو نوع درمان وجود ندارد. دستگاه های موبایل و ثابت می توانند مکمل یکدیگر باشند. پس از اتمام دوره درمان با دستگاه های ثابت، باید از دستگاه های متحرک مانند نگهدارنده استفاده کنید. به عبارت دیگر استفاده از ارتودنسی متحرک می تواند یک مرحله درمانی جداگانه (از مراحل ارتودنسی) بعد از دستگاه های ثابت باشد.

ماندگاری ارتودنسی متحرک چقدر است؟
بسته به اینکه از چه دستگاه موبایلی استفاده می کنید، مدت زمان درمان ارتودنسی شما نیز متفاوت خواهد بود. اما انتظار می رود در صورت استفاده از پلاک های متحرک برای صاف کردن دندان، دوره درمان شما بین 1 تا 1.5 سال باشد.


مزایا و محدودیت های ارتودنسی متحرک
دستگاه های متحرک ارتودنسی مزایای زیادی دارند اما محدودیت هایی نیز دارند. از این دستگاه ها برای اصلاح موارد خفیف مال اکلوژن (عدم تراز دندان ها در فک) استفاده می شود.

اینفوگرافی انواع مشکلات و ناهنجاری های فک
به طور کلی از ارتودنسی متحرک برای اصلاح مال اکلوژن خفیف استفاده می شود. آنها برای موارد شدید ایده آل نیستند زیرا برای مقابله با مال اکلوژن شدید به اندازه کافی قوی نیستند.
دستگاه های ارتودنسی متحرک اغلب برای چرخاندن دندان های تکی استفاده می شوند. و برای چرخاندن و تغییر موقعیت تعداد زیادی دندان مناسب نیستند.
آنها همچنین برای حرکات فک که نیاز به نیروی قابل توجهی دارند بی تاثیر هستند.
سایر مزایا و معایب ارتودنسی متحرک
برخی از مهمترین مزایای دستگاه های تلفن همراه عبارتند از:

هنگام غذا خوردن می توان آنها را به طور تمیز از دهان خارج کرد
می توانید آنها را در مکان هایی که نمی خواهید از آنها استفاده کنید حذف کنید
معایب ارتودنسی متحرک
بر گفتار تأثیر می گذارند
آنها برای حرکات متعدد بی اثر هستند
تحمل وسایل متحرک در فک پایین دشوارتر است
این احتمال وجود دارد که بیمار در استفاده از پلاک های متحرک همکاری نکند یا مثلا فراموش کند به موقع و همیشه از آنها استفاده کند.
روش های تمیز کردن دستگاه های متحرک ارتودنسی
بریس های نامرئی و اکریلیک را می توان در مراحل زیر تمیز کرد:

تمیز کردن وسایل ارتودنسی متحرک
قبل از تمیز کردن، دستگاه را با آب بشویید تا بقایای غذا قبل از خشک شدن از بین برود.
دستگاه خود را صبح قبل از خواب و بعد از هر وعده غذایی با یک برس نرم مسواک بزنید.
از یک پاک کننده ملایم مانند صابون و آب ولرم استفاده کنید.
خمیر دندان ها ساینده هستند و دستگاه شما را خراش می دهند، از آنها برای شستن دستگاه خود استفاده نکنید.
تمام سطوح دستگاه را با حرکات دایره ای به آرامی تمیز کنید تا پلاک ها و ذرات غذا از بین بروند.
شیارها و گوشه های دستگاه را با پنبه مرطوب شده با آب ولرم و آب صابون تمیز کنید.
برای ضدعفونی دستگاه خود از خیس کن ها و قرص های آنتی باکتریال استفاده کنید.
انواع قرص های تمیز کننده دندان دستورالعمل های مشترکی دارند، یک قرص را در یک فنجان آب ولرم حل کنید، سپس دستگاه را برای مدت زمان مشخصی در آن بگذارید.

  • ۰۲/۰۱/۲۴
  • وحید احمدی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی